Marszem Na Tak zaczynamy wiosnę!

W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa przez centrum Poznania przeszedł 9 Marsz Na Tak. Kolorowy korowód prowadziła Orkiestra Vivat z Sierakowa. Organizatorami marszu są Stowarzyszenie "Na Tak" i Hospicjum Palium, które świętuje też Dzień Motyla - Dzień Wrażliwości. Pod kolorowymi transparentami, z balonami, w przebraniach uczestnicy marszu przeszli, w rytm muzyki, ulicą św. Marcin na plac Mickiewicza. Razem szli uczniowie szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, wielu placówek działających dla osób z Zespołem Downa.

Grupa ludzi z balonami, transpartentem idzie ulicami Poznania - grafika artykułu
9 Marsz Na Tak

Wesoły orszak wzbudzał radość i uśmiechy. Na placu Mickiewicza przygotowano pokazy taneczne i występy muzyczne.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Nazwa choroby wzięła się od nazwiska jej odkrywcy w XIX w. - lekarza Johna Langdona Downa. Osoby, które urodziły się z trisomią, mają m.in. niepełnosprawność intelektualną oraz cechy dysmorfii, czyli zmiany w wyglądzie.
Wydarzenia, takie jak "Marsz Na Tak" mają sprawiać, że nasza świadomość i chęć promowania praw osób z zespołem Downa da wszystkim aprobatę i szacunek.

oprAM